Uzmanı ‘Daha tehlikeli’ dedi ve uyardı…

Uzmanı ‘Daha tehlikeli’ dedi ve uyardı…

27
0
PAYLAŞ

Uzman ‘Daha tehlikeli’ dedi ve uyardı…

Uzman ‘Daha tehlikeli’ dedi ve uyardı…

Prof. Dr. Zafer Cantürk, Türkiye genelinde korona virüsün neden olduğu artan ölümlere dikkat çekti. Corona virüsü vaka sayısının son iki aydır sabit kaldığını belirten ölüm sayısı giderek artıyor. Dr. Cantürk, yeni varyantların daha tehlikeli olduğunu söyledi.

Uzman 'Daha tehlikeli' dedi ve uyardı…

En az iki doz aşı yaptırmanın hayati önem taşıdığını belirten Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Cantürk, “Vaka sayısı hem Türkiye’de hem de Kocaeli’nde belli bir sınırda. Günlük vaka sayısı 17 bin ile 23 bin arasında değişiyor. Ancak ölü sayısı 300’e yaklaştı. Bu sayı daha önce 30-40 bin vaka gördüğümüz süreçte karşılaştığımız ölüm sayısıydı. Vaka sayısı sabit kalırken ölüm oranı artıyor. Bu, bu süreçte değiştirilen varyantların daha agresif olduğunu göstermektedir. Vatandaşlar bir kez olsun aşıdan kaçınmamalıdır. İlk doz aşı yaptırmayan illerdeki vatandaşlar ilk dozunu, ilk dozu yaptıranlar ise mutlaka ikinci dozu yaptırmalıdır” dedi.

‘117 HASTADAN 111’İ aşılandı’

Houston Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya atıfta bulunarak, aşının korona virüsle mücadeledeki önemine vurgu yapan Prof. Dr. Cantürk, şunları söyledi:

* Son zamanlarda korona virüs verilerinin arttığını görüyoruz. Bu arada literatürü gözden geçiriyoruz. Houston Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonucu var.

* Bu araştırmaya göre hastaneye yatırılan 117 koronavirüs hastasının sadece 6’sı aşılı, kalan 111’i aşısız. Yoğun bakıma alınan 28 hastanın 26’sı aşısız, sadece 2’si aşılıydı.

* Ayrıca aynı çalışmaya göre entübe edilen 14 hastanın tamamının aşısız olduğu bildirildi.

* Kendimize baktığımızda durum bundan farklı değil. Biz de benzer şeyler görüyoruz.

* Yoğun bakımda daha fazla hasta; aşılanmamış, ilk doz aşısını yaptırmış ancak ikinci dozu ihmal etmiş ya da ikinci dozu olmuş ancak antikor geliştirmeye zamanı olmayan kişilerden oluştuğunu görüyoruz.

‘İNSANLIK İÇİN AŞI KABUL ETMELERİ GEREKİYOR’

İki doz aşı verildikten sonra vücutta oluşan antikorun zamanla azaldığına dair görüşler olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Cantürk, şöyle devam etti:

* İkinci dozdan sonra üçüncü doz söz konusu olduğunda bu aşıların ne kadar etkili olduğu konusunda çeşitli görüşler var ancak henüz net bir rakam yok.

* Bakanlığımız ve Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri üçüncü doz kavramını gündeme getirdi. İki doz aşı olan ve belli bir süre sonra aşı olan kişilerin üçüncü dozu olması gerekir.

* Bu aşı sadece kendini korumak için değil toplumu, dünyayı ve hatta insanlığı bu hastalıktan kurtarmak için de önemlidir.

* Hem Türkiye’de hem de dünyada aşılama oranını yüzde 80’lere çıkardığımızda bu sorundan kurtulacağız.

* Belki bu korona virüsü o zaman da devam edecek ama ölümcül olmayacak. Bir halk sağlığı sorunu olmaktan çıkacaktır.

* Bu nedenle herkes aşı konusundaki tereddütlerini bir kenara bırakmalı ve aşıyı insanlık için kabul etmelidir.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER İÇİN AŞI ÇAĞRISI

Yüz yüze eğitime geçiş kararının ardından öğretmen ve öğrencilere aşı yaptırmanın halk sağlığı açısından son derece önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Cantürk, “Bakanlık ve hükümet, eğitim için haftada iki kez PCR testi yaptırıyor. aşı konusunda tereddüt eden ve aşıya uymayan öğrenci ve öğretmenlerin okullarda devam etmesi. Hem halk sağlığının gelişmesine katkıda bulunmak hem de hastalıktan korunmak için iki kez PCR testi yaptırmak yerine aşı olmaları önemlidir. (DHA)

Bilim Kurulu'ndan önemli karar: Tüm okullara gönderilecek ilginizi çekebilir Bilim Kurulu’ndan önemli karar: Tüm okullara gönderilecek

Bilim Corona Dünya Hükümeti Kocaeli Kocaeli Üniversitesi öğrenci okulu Ölüm Sağlık Türkiye uygulaması yüz yüze

Uzman ‘Daha tehlikeli’ dedi ve uyardı…

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK