Uzmanlar Covid-19 ile gebelik ve emzirmede en çok merak edilen 10 soruyu...

Uzmanlar Covid-19 ile gebelik ve emzirmede en çok merak edilen 10 soruyu yanıtladı

32
0
PAYLAŞ

Uzmanlar hamilelik ve emzirme ile ilgili en çok merak edilen 10 soruyu Covid-19 ile yanıtladı

Uzmanlar hamilelik ve emzirme ile ilgili en çok merak edilen 10 soruyu Covid-19 ile yanıtladı

Covid-19 aşısı kadınlarda veya erkeklerde doğurganlık sorunlarına neden olmaz. Plasentaya ve fetüse zarar vereceğine dair bir kanıt yoktur.

Uzmanlar hamilelik ve emzirme ile ilgili en çok merak edilen 10 soruyu Covid-19 ile yanıtladı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) ve Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD), Covid-19’un hamile kadınlar üzerindeki etkisine ilişkin verilerini sunan ülkelerin çalışmalarının sonuçlarını değerlendirdi. bilimsel bir yaklaşımla ve önemli tıp dergilerinde yayınlanan verilerin sonuçlarıyla.

Üç meslek örgütü, üyelerinden alınan bilgiye göre, Türkiye’de aşısız veya aşısız gebe ölümlerinin son dönemdeki artışa dikkat çekti. Kovid-19 aşısı ile hamilelik arasındaki ilişkiyi 10 soruda kamuoyuyla paylaştı:

İŞTE SORULAR VE CEVAPLAR

1- Covid-19 hamile kadınları nasıl etkiler?

Gebe kadınların Covid-19’a yakalanma olasılığı genel nüfusa göre daha fazla olmasa da araştırmalar, Covid-19’un gebelikte ölümcül sonuçları olan ciddi bir risk faktörü olduğunu ortaya koyuyor. Hamile kadınların hamile olmayan kadınlara göre ciddi hastalık riski daha yüksektir. Gestasyonel diyabet, KOAH, yüksek tansiyon ve hipotiroidizm gibi hastalıkları olan kadınlarda ölüm riski daha yüksektir. 18 ülkeden 2130 kadını kapsayan bir araştırma, Covid-19’lu hamile kadınların, olmayanlara göre anne ölümü, preeklampsi ve erken doğum riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Hem Alfa varyantı hem de ülkemizde şu anda baskın olan Delta varyantı, hamile kadınlarda daha ciddi sonuçlara neden olmaktadır.

2- Covid-19 aşıları hamileler için güvenli ve etkili midir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hamilelik sırasında aşılamanın faydalarının potansiyel risklerden daha ağır bastığı tüm riskli durumlarda Covid-19 aşılarının kullanılmasını önermektedir.

3- Hamileysem, hamile kalmayı planlıyorsam veya şu anda emziriyorsam Covid-19 aşısı yaptırabilir miyim?

1 Eylül 2021 itibariyle İngiltere, İspanya, İsveç, İsviçre, Norveç, Finlandiya, ABD, Kanada dahil 34 ülkede hamile kadınlara Covid-19 aşısı yapılmaktadır. Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve CDC, hamile, hamile ve emzirmeyi planlayanlara, özel sağlık sorunları olmadıkça doktor tarafından değerlendirildikten sonra Covid-19 aşısı önermiştir. 11 Ağustos 2021’de CDC, hastalığa bağlı komplikasyonlar ve artan yaşam kaybı nedeniyle hamile kadınların aşılanmasının her zamankinden daha acil olduğunu duyurdu.

4- Hamilelikte ne zaman aşı yaptırmalıyım?

Gebeliğin ilk üç aylık dönemi düşük için risklidir ve kadınların yüzde 11-16’sında görülür. Bu nedenle bazı ülkelerde gebelikte aşılama 12. haftadan sonra yapılmaktadır. Ancak 11 Ağustos’ta açıklanan CDC raporuna göre; 20 hafta önce mRNA Covid-19 aşısı olan yaklaşık 2.500 hamile kadında düşük yapma riskinde artış bulunmadı. ABD’de aşılar hamilelik sırasında herhangi bir zamanda yapılır.

5- Covid-19 aşısı doğurganlığı etkiler mi?

Hayır, Covid-19 aşısının kadınlarda veya erkeklerde doğurganlık sorunlarına neden olduğuna veya plasenta ve fetüse zarar verdiğine dair bir kanıt yok. Gebe kalmaya çalışan kadınlar mevcut Covid-19 aşıları ile aşılanabilir aşıyı tamamladıktan sonra bile hamileliği ertelemek için bir neden yoktur.

6- Covid-19 aşısının hamileyken aşı olan kadınların bebeklerine etkisi hakkında neler biliniyor?

Covid-19 aşıları yeni aşılar olduğu için hamileliğinde Kovid-19 aşısı yaptıran kadınların bebekleri üzerindeki uzun süreli etkilerine dair henüz bir çalışma yok ancak Kovid-19 aşıları “canlı” aşılar olmadığı için yapamıyorlar. insan enfeksiyonuna neden olur. Dışında; diğer canlı olmayan aşılar, herhangi bir güvenlik endişesi olmaksızın uzun yıllardır hamile kadınlara verilmiştir.

7- Aşılar doğmamış çocuğunuza Covid-19’a karşı bir miktar koruma sağlayabilir mi?

Bu konuda yeterli araştırma bulunmamaktadır. Sadece bir hamile kadında aşıdan gelen koruyucu antikorların plasentayı geçtiği ve bebeğin Covid-19’a karşı bağışıklığına yardımcı olduğu gösterildi. Maternal bağışıklamanın yenidoğanları Covid-19’dan korumaya yardımcı olması muhtemel olsa da, bu antikorların ne kadar koruma sağlayacağını veya bu korumanın ne kadar süreceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

8- Emzirirken Covid-19 aşısı yaptırabilir miyim?

Covid-19 aşıları canlı virüs içermediği için bebek için risk oluşturması beklenmiyor. Covid-19 aşısı, hamileler ve bebekler de dahil olmak üzere kimseyi Covid-19 ile hasta edemez ve aşılar vücutta çoğalabilen canlı organizmalar içermediğinden anne karnında bebeğe bulaşamaz. Koronavirüs aşısı olduysanız emzirmeyi ertelemenize veya kesmenize gerek yoktur.

9- Tüp bebek tedavisi sırasında aşı yaptırabilir miyim?

Evet, tüp bebek tedavisi sırasında Covid-19 aşısı yaptırabilirsiniz. Sağlık ekibiniz, durumunuz için en uygun zamanı size bildirecektir. Bu dönemde aşı olursanız, hamilelik sırasında kendinizi ve bebeğinizi Covid-19 enfeksiyonunun etkilerinden korumaya yardımcı olabilirsiniz.

10- Covid-19 aşılarının yan etkileri nelerdir ve aşıya reaksiyon gelişirse ne yapılmalı?

Gebe aşılarından sonra gebe olmayanlardan farklı yan etkiler bildirilmemiştir. Genel olarak aşıların yan etkileri hafiftir ve uzun sürmez. Aşılamadan sonraki ilk iki gün içinde en sık görülen yan etkiler; Enjekte edilen kolda yorgunluk, ağrı, titreme ve ağrı veya hassasiyet. Gebe olmayan bireylerde Covid-19 aşılarının bir veya iki gün süren ateş veya kas ağrısı gibi hafif ve kısa süreli yan etkileri olduğu bilinmektedir. Alerjik reaksiyon veya pıhtılaşma sorunları gibi ciddi yan etkiler çok nadirdir. Grip benzeri semptomlar da olabilir. Ateşiniz varsa (ateşiniz 38°C veya daha yüksekse), istirahat ve hamilelik için güvenli parasetamol kullanılabilir. Daha fazla tavsiye için aile doktoruna veya bir jinekoloğa danışılmalıdır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güncel korona verilerini açıkladı!  İşte 10 Eylül yeni vaka ve ölüm sayısı ilginizi çekebilir Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güncel korona verilerini açıkladı! İşte 10 Eylül yeni vaka ve ölüm sayısı

Uzmanlar hamilelik ve emzirme ile ilgili en çok merak edilen 10 soruyu Covid-19 ile yanıtladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK