Ya aşı ya PCR

Ya aşı ya PCR

33
0
PAYLAŞ

İster aşı ister PCR

İster aşı ister PCR

Yarından itibaren eğitimden seyahate, iş hayatından kültür ve sanata birçok alanda “aşı veya PCR testi” uygulaması başlayacak.

İster aşı ister PCR

Yarından itibaren Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemler ve uygulanan uygulamalarda yeni bir döneme girilecek. Aşısızlar için PCR testi hayatlarının birçok alanında zorunlu hale geliyor.

İŞ HAYATI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu hafta 81 ile genelge gönderdi. Buna göre, Kovid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül tarihinden itibaren iş yeri veya işveren tarafından haftada bir kez PCR testi yaptırmaları istenebilecek.

Bakanlık, işverenlerden Covid-19 aşısı olmayan işçileri bilgilendirmelerini, yetkili işverenlerden ise aşısız işçilerden haftada bir PCR testi talep etmelerini istedi. Bakanlık yazısında, işverenlerin işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine karşı koruyucu ve önleyici tedbirler konusunda tüm çalışanlarını bilgilendirmekle yükümlü olduğu vurgulandı.

İşverenlerden Covid-19 aşısı tamamlanmayan çalışanlarını yazılı olarak bilgilendirmeleri istendi. Bilgilendirme sonrası aşılanmayan işçilere Kovid-19 kesin tanısının iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçlarının açıklanması da yazıda yer aldı. PCR testi talep edecek işyerleri ve işverenlerin gerekli işlemler için test sonuçlarını işyerinde tutacağı da hatırlatıldı.

SEYAHAT

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, aşı olmayan veya hastalığı olan kişilerin özel araçlar hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu taşıma araçlarıyla yapacağı şehirlerarası yolculuklarda PCR testi negatif çıkacak. .

Bu kapsamda yarından itibaren seyahat şirketleri aşılı/geçmiş hastalığı (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya en fazla 48 saat önce yapılan PCR testinin negatif olup olmadığını HES üzerinden sorgulayacak. kod, araca kabul aşamasında.

Kişi hastalığı geçirmemişse veya aşılanmamışsa veya PCR testi negatifse bu kişilerin seyahat etmesine izin verilmeyecektir.

EĞİTİM

İçişleri Bakanlığı, yeni eğitim öğretim yılı öncesinde 81 il valisine PCR test genelgesi gönderdi. 6 Eylül Pazartesi gününden itibaren aşısız veya hastalığı olmayan öğrencilerle temas eden aşısız eğitim personeli, kantin çalışanları, otobüs şoförleri ve rehber personelden PCR testi istenecektir.

Aşılanmamış öğretmenler ve okul personeli, haftada iki kez PCR testi yapacaktır. PCR sonuçları gerekli işlemler için okul yönetimi tarafından kayıt altına alınacaktır. Öğrencilerle aynı evde yaşayan kişilerin aşılarını yaptırmaları ve tam doz aşılarını tamamlamaları önerilir.

SANAT VE KÜLTÜR

6 Eylül 2021 Pazartesi itibariyle aşısı olmayan kişiler; Vatandaşların konser, sinema, tiyatro gibi etkinliklere katılımı için negatif çıkan PCR testi zorunlu olacak.

Bu çerçevede, operatörlere/organizatörlere aşılanmış/geçmiş bir hastalık (Covid-19 hastalığından sonra bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya HES kodu kullanılmadan en fazla 48 saat önce yapılan PCR testinin negatif olup olmadığı sorulacaktır. etkinliklere giriş.

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılanmamışsa veya PCR testi negatif ise etkinliğe katılmasına izin verilmeyecektir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4 Eylül 2021'deki korona verilerini açıkladı!  İşte bugün vaka ve ölüm sayısı ilginizi çekebilir Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4 Eylül 2021’deki korona verilerini açıkladı! İşte bugün vaka ve ölüm sayısı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Corona Cumartesi İçişleri Bakanlığı konser okul Pazartesi Sağlık Bakanlığı Sağlık Bakanlığı Sanat sinema tiyatro uçak yüz yüze

İster aşı ister PCR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK