Yeni corona virüsü dalgasını engellemek için ülkeler harekete geçti

Yeni corona virüsü dalgasını engellemek için ülkeler harekete geçti

36
0
PAYLAŞ

Ülkeler yeni korona virüs dalgasını önlemek için harekete geçti

Ülkeler yeni korona virüs dalgasını önlemek için harekete geçti

Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya, kışın yaklaşması, Delta varyantının hızlanması ve okulların açılmasıyla yeni bir korona virüs dalgasına karşı önlemlerini artırmaya başladı.

Ülkeler yeni korona virüs dalgasını önlemek için harekete geçti

Dünya genelinde 226 milyondan fazla kişiye bulaşan ve 4,6 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan corona virüsü, Delta, Mu ve C.1.2 gibi yeni mutasyonlarla yayılmaya devam ediyor. Okulların açılması, kademeli normalleşme ve birçok ülkede yaz sezonunun bitmesiyle birlikte yeni bir Covid-19 dalgasını heyecanla bekliyor.

Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya başta olmak üzere birçok ülke hem sosyal hem de ekonomik bağlamda yeni bir korona virüs dalgasını ortadan kaldırmayacakları için çok katı önlemler almaya başladı.

FRANSA: SAĞLIK UZMANLARINA AŞI YÜKÜMLÜLÜĞÜ

Fransa’da yeni bir salgının patlak vermemesi için tüm sağlık çalışanları ve huzurevinde çalışanların korona virüsüne karşı aşılanması zorunlu hale getirildi. Bu karar ülkede tartışma başlatırken, Paris yönetimi sağlık çalışanlarından 15 Eylül’e kadar en az bir doz aşı yaptırmalarını istedi. Resmi makamlar 7 Eylül itibarıyla huzurevinde çalışanların yüzde 84’ünün aşılandığını duyurdu.

Fransa ayrıca 2022’nin başında 18 milyon kişiye üçüncü doz aşı vermeye karar verirken, önceliğin 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanlar olduğunu açıkladı. Öte yandan Fransa’daki yetkililer de Covid-19 kartı ile sosyal hayata uyum sağlayabilecek.

Son 6 ayda korona virüsü yendiğini kanıtlamış, aşı yaptırmış veya yakın zamanda negatif vermiş kişilerin kullanabileceği aşı kartı ile barlara, restoranlara, müzelere ve stadyumlara giriş mümkün olacak. korona virüs test sonucu.

İki doz aşı yaptıranlar dışında tüm turistlerin Kovid-19 testinin negatif olması gerekiyor. Fransa’da toplu taşıma araçlarında ve halka açık yerlerde maske takmak da zorunlu.

Eylül başında okula dönen çocuğun da maske takması zorunlu olurken, aşı da gündemde.

İNGİLTERE: SON KAYNAĞI KAPATIN

Corona virüsü salgınını atlatmaya çalışan ve kademeli olarak normalleşmeye çalışan İngiltere’de Başbakan Boris Johnson, gece kulüplerine giriş için zorunlu olan aşı pasaportu kararını iptal edeceğini söyledi. Kovid-19 nedeniyle alınan bazı olağanüstü hal kararlarını da gevşeteceğini belirten Johnson, tam bir kapatmanın son çare olacağının altını çizdi.

İngiliz yetkililer 14 Eylül’de 50 yaş üstü kişilere üçüncü doz Kovid-19 aşısının verileceğini duyurdu. Bu karara ek olarak İngiltere’de 12-15 yaş arası çocuklara da Kovid-19 aşısı yapılacak. Hükümetin sağlık danışma kurulundaki yetkililer, aşı ile çocukların eğitimindeki aksamaların önüne geçileceğini belirtti.

Öte yandan İskoçya’da Eylül ayı sonundan itibaren mekanlara aşı kartı ile giriş yapılmasına karar verildi.

Tatil döneminin sona ermesiyle birlikte birçok Avrupa ülkesi önlemleri sıkılaştırdı.

ALMANYA: AŞI PASAPORTU GEREKLİ

Çok sıkı tedbirler alan Almanya’da yeni korona virüs salgınına karşı toplu taşıma ve araçlara binerken 12 yaş üstü tüm bireylerden aşı pasaportu isteneceği belirtiliyor. Covid-19’u yendiğine dair belge veya Kovid-19 testi negatif olmayanların hava, kara ve deniz yoluyla ülkeye girişleri yasaklandı.

Toplu taşıma araçlarında tıbbi maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Öte yandan Almanya’da korona virüs aşısı zorunlu değil. Bazı eyaletler aşı görevini işletmelere bırakmıştır. 11 Ekim itibariyle ülkede Covid-19 testleri ücretli olarak yapılacak.

İTALYA: MASKE GEREKLİ

2020 yılının başında Corona virüsü salgınını en ağır şekilde hisseden ve Çin’den sonra en büyük yıkımı yaşayan İtalya’da sıkı tedbirler uygulanmaya başlandı.

Üçüncü doz aşı, ülkedeki kronik hasta ve risk altındaki gruplar için onaylandı. “Yeşil Geçiş” olarak bilinen sağlık belgesini kullanan İtalya’da bu sistem uzun mesafe ve şehirlerarası yolculuklar için kullanılıyor. Öte yandan birçok etkinlikte ve okulda bu sistem uygulanmaktadır.

Kişinin aşı olup olmadığı, test sonuçlarının negatif olup olmadığı veya virüsü yendiği ile ilgili belgelerin bulunduğu bu uygulama birçok alanda kullanılmaktadır.

Tüm sağlık çalışanları, doktorlar, hemşireler, huzurevinde çalışanlar ve eczacılar için aşı zorunlu hale getirildi.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, 1 Eylül’de Avrupa Birliği’nin aşılara tam onay vermesinin ardından aşının zorunlu hale geleceğini duyurdu. Öte yandan ülkedeki tüm kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi. İtalya, İngiltere’den sonra Avrupa’da Kovid-19’dan en çok ölümün yaşandığı ülke oldu. İtalya, dünyada en çok ölümün yaşandığı 8. ülke.

'Grip aşısı ve Covid-19 aşısı yaptırmak mümkün mü?'  soru cevaplandı ilginizi çekebilir ‘Grip aşısı ve Covid-19 aşısı yaptırmak mümkün mü?’ soru cevaplandı Üçüncü doz tartışması devam ediyor: Ülkeler nasıl kararlar aldı? ilginizi çekebilir Üçüncü doz tartışması devam ediyor: Ülkeler nasıl kararlar aldı? Aşı muamması: Onu geri gönderiyorlar... ilginizi çekebilir Aşı muamması: Onu geri gönderiyorlar…

Ülkeler yeni korona virüs dalgasını önlemek için harekete geçti

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK