Mustafa Cengiz ve eski yöneticilere ceza verilmedi

Mustafa Cengiz ve eski yöneticilere ceza verilmedi

36
0
PAYLAŞ

Mustafa Cengiz ve eski yöneticiler ceza almadı

Mustafa Cengiz ve eski yöneticilere ceza verilmedi

Galatasaray Yönetim Kurulu Sözcüsü Remzi Sanver, disiplin kuruluna sevk edilen eski başkan Mustafa Cengiz ve bazı yönetim kurulu üyeleri hakkındaki kararı açıkladı.

Mustafa Cengiz ve eski yöneticiler ceza almadı

Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Sözcüsü Remzi Sanver, bugün yapılan yönetim kurulu toplantısının ardından GS TV’de açıklamalarda bulundu. İki önemli gelişmeden bahsedeceğini belirten Sanver, “Bunlardan biri de salgın nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarında yapamadığımız mali genel kurullar. Yönetim kurulumuz, çoğunluk sağlanamazsa 9 Ekim’de bu genel kurulların 16 Ekim’de yapılmasına karar verdi.”

“Eski başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimiz hakkında cezaya yer olmadığına karar verildi”
İkinci sayının disiplin kurulundaki iki dosyayla ilgili olduğunu belirten Remzi Sanver, “Bir süre önce bazı üyelerimiz önceki dönem başkanımız Mustafa Cengiz’i ve bazı yönetim kurulu üyelerimizi disiplin kuruluna sevk etti. 22-29 Mayıs 2021 tarihlerinde yapılması gereken olağan genel kurul toplantısının iptaline ilişkin kararın tebliği. Disiplin kurulumuzun tavsiye kararının yönetim kurulumuza gelmesi üzerine disiplin kurulumuz oybirliği ile karar verdi. Galatasaray Spor Kulüpleri Birliği tüzüğünün 109 ila 1 ve 109 ila 2 nci maddelerinde yer alan ihlal unsurlarının oluşmaması nedeniyle ceza verilmesine karar verildi.Konu bu karar uyarınca yapılacak yönetim kuruluna havale edildi. öneri niteliğindedir Konu yönetim kurulumuz ile görüşülmüş ve bu kez yönetim kurulumuz oy çokluğu ile karara uyulmasına karar vermiştir. disiplin kurulu yani cezaya yer yok. Disiplin kuruluna intikal eden ikinci dosya, bir önceki dönem meclis başkanımız Eşref Hamamcıoğlu ve meclis yönetimi hakkında sanal ortamda yapılan meclis toplantısının sanal ortamda yapılması nedeniyle yine bazı üyelerimizin disiplin kuruluna başvurusu oldu. kişisel verilerin korunması kanununa uygun olarak tutulmamıştır. Disiplin kurulumuz konuyu görüşmüş ve Galatasaray Spor Kulüpleri Birliği tüzüğü 108 ila 1 inci maddesindeki işlem gerçekleşmediği için tüzüğün 112. maddesine göre savunmaya gerek olmadığına yine oybirliğiyle karar vermiştir. ihlal unsurları oluşmadığı için ceza verilmesine gerek yoktur. oybirliğiyle bu kararın uygulanmasına karar verdi.

“Adil ve eşitlikçi adımlar attık”

Brezilyalı futbolcu Marcao’nun GZT Giresunspor maçı sırasında Kerem Aktürkoğlu’na transferiyle ilgili konuşan Sanver, “Giresunspor maçında sporcularımızdan birinin spor ahlakına aykırı davranışıyla ilgili olacak. Genellikle vicdan özgürlüğünü savunuyoruz. Bu özgürlüğün temel koşullarından biri de doğru ve yanlışın nasıl söyleneceğini bilmektir. Başka bir deyişle, başkası yaptığında yanlış olan biz yaptığımızda doğru olmayacaktır. Bu nedenle sporcumuzun davranışlarını yorumlama yoluna gitmedik. Daha önce de bir vesileyle belirttiğim gibi, spor kulüpleri sporcularının sadece fiziksel gelişimlerinden değil, aynı zamanda ahlaki olgunlaşmalarından da sorumludur. Tabii bunun Galatasaray için de geçerli olduğunun farkındayız. Bu sebeple bu etkinliğimizde bu farkındalığı ortaya koyduğumuzu düşünüyoruz. Kulübümüzün kurumsal yapısına ve iç ilişkiler hiyerarşisine uygun olarak hem Galatasaray’ın değerlerine hem de takımımızın çıkarlarına saygılı, adil ve hakkaniyetli adımlar attık. Yani yanlıştan sağa demenin ilkesiz doğasına düşmedik ama oyuncumuzun hatasının Galatasaray’a zarar verme sürecine dönüşmesine de izin vermedik. Aslında bu süreçte yaşananlar Türkiye Futbol Federasyonu’ndaki yapısal ve kişisel sorunların ciddiyetini bir kez daha ortaya koydu.

“Biz çok güçlü bir camiayız”

Çaykur Rizespor ile yaşananlara da değinen Remzi Sanver, “Galatasaray Spor Kulübü yönetimi olarak Türkiye Futbol Federasyonu yönetimi ile ilişkilerimizi Türkiye’de futbolun genel yararına katkıda bulunmak ekseninde tesis etmeye çalıştık. Bunun için samimiyetle elimizi uzattık ama ne yazık ki elimiz boş kaldı. Bizim buradaki üzüntümüz ve endişemiz dar anlamda Galatasaray’ın çıkarları değil. Türkiye’de futbolun yüksek standartlarda yönetilebilmesi için tüm futbol ekosisteminin ihtiyacı var. Bu noktadan çok uzaktayız. Bu durum kulüpler arası ilişkilerin kimyasını da bozmaktadır. Bunun en acı örneklerinden birini dün yaşadık. Bildiğiniz gibi Galatasaray ile Rizespor arasında bir çekişme var. İnsan olabiliriz, kendini spora adamış medeni insanlar olarak, bunu konuşacağız ve onunla ilgileneceğiz. Gerekirse hukuk yoluna gideriz, orada hallederiz. Ama bu süreç ne yazık ki böyle gelişmedi. Dün Rizespor bizi suçlayan sert açıklamalar yaptı. Yine bu suçlamalara yanıt veren sert açıklamalarımız oldu. Oysa evet, Rizespor’la ya da herhangi bir rakibimizle bir çekişmemiz olabilir ama düşmanlığımız olamaz. Gelinen bu nokta esasen Türkiye’de futbolun genel yönetim süreçlerindeki sorunların bir yansımasıdır. Cumhurbaşkanımızı kendince cezalandırmaya çalışırken, ‘hukukun üstünlüğünü değil, hukukun üstünlüğünü sorgulayan kurulunuz önünde savunmayı zalimlik olarak görüyorum’ sözüne konu olan kişi ve kurumları görünce utanıyoruz. üstlerin hukuki hukuku ve talimatla karar verir’. Bu durumu Türk futbolu için sevmiyoruz. Bunun için sadece Galatasaray’a değil hepimize mal ettiğimiz Türkiye futbolunun yönetimi için mücadele edeceğiz. Hak arama özgürlüğümüzün izin verdiği tüm yasal adımları atacağız. Konuyu futbolun tüm önemli platformlarının gündemine getireceğiz. Hem ulusal hem de uluslararası ölçekte vereceğimiz bu mücadelede sportif başarı için değil bir maç kazanabiliriz ya da kaybedebiliriz. Şampiyon olabiliriz veya olmayabiliriz, bunların hepsi sportif rekabetin doğal sonuçlarıdır. Ama sadece Galatasaray’ın değil, gelişmiş bir toplumun değerlerine de aykırı bir uçağa göz yumamayız, buna müsamaha göstermeyeceksiniz. Üyelerimiz, destekçilerimiz, paydaşlarımız ve tarihimizle çok güçlü bir topluluğuz ve bu mücadelede bir aradayız.”

“Yönetim kurulumuz ile Fatih Terim arasında açık, güvene dayalı ve uyumlu bir ilişki var”

Başkan Burak Elmas ile Teknik Direktörümüz Fatih Terim arasındaki ilişkiye yönelik eleştirilere yanıt veren Remzi Sanver, “Yönetim Kurulumuz ile Teknik Direktörümüz Fatih Terim arasındaki açık, güvenilir ve uyumlu ilişkinin altını çizmek istiyorum. Olması gereken bu. Kulüp yönetimi olarak hocalarımızla bu ilişkileri sadece futbolda değil her spor dalında kuruyoruz ve kurmak zorundayız. Zaten kuramayacağımız noktada ilişkiyi bitirir, kurabileceğimiz hocalarla çalışırız. Fatih hocamız sadece Türkiye’de değil, dünyada da futbolun önde gelen isimlerinden biridir. Ona güvendik, sporcularımıza emanet ettik. Eğitimden gelmiş ve üniversitede yöneticilik yapmış biri olarak öğrencilerinizin eğitimini bir öğretmene emanet ediyorsunuz. O zaman her gün sınıfta o öğretmenin işine karışmazsın. Eğitim öğretim yılının sonunda eğitim bile uzun soluklu bir süreçtir. Bazen birkaç yıllık eğitimden sonra. Günü geldiğinde Fatih hocamızın bu hesabı hem yönetimimize hem de Galatasaray camiasına en iyi şekilde vereceğine inancımız tamdır. Aynı şekilde yönetim olarak bizler de sportif kararlarımızın sonuçlarını genel kurulumuza ve Galatasaray camiasına aktaracağız. Fatih’e Galatasaray yönetiminde teknik direktör olmanın ötesinde bir rol veren yorumların, başkanımızla hocamızın uzun yıllara dayanan dostluğuna veya Fatih’in Galatasaray Yönetim Kurulu’nun kıdemli bir üyesi olmasına dayandırıldığının altını çizmek isteriz. Yöneticiler, ya da başka türlü bilmiyoruz. Doğal olarak herkes dilediği yorumu yapmakta özgürdür. Herkesin kendine has bir tarzı var” dedi.

Halil Dervişoğlu Galatasaray-Fenerbahçe mücadelesi ilginizi çekebilir Halil Dervişoğlu Galatasaray-Fenerbahçe mücadelesi

Mustafa Cengiz ve eski yöneticilere ceza verilmedi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK