‘Yapamazsın’ dediler, halterde Türkiye şampiyonu oldu

‘Yapamazsın’ dediler, halterde Türkiye şampiyonu oldu

30
0
PAYLAŞ

Yapamazsın dediler halterde Türkiye şampiyonu oldu

Yapamazsın dediler halterde Türkiye şampiyonu oldu

Antalya’da 3 yaşında geçirdiği kaza sonrası omurilik yaralanması nedeniyle yürüyemeyen İsmail Zeki Korkmaz’ın (20) hayatı, çok fazla zaman geçirdiği için fizyoterapisti rehberliğinde başladığı halterle değişti. evde. Ailesinin ‘Bir şey olur’, ‘Yaralanacaksın’ ve çevresindekilerin ‘Yapamazsın’ demelerine rağmen, halteri her kaldırışında heyecanı artan Zeki, 2 Türkiye şampiyonluğu ve bir ikincilik kazandı. 3 yıl içinde.

Yapamazsın dediler halterde Türkiye şampiyonu oldu

Çaklar Mahallesi’nde geçimini çiftçilikle sağlayan Korkmaz ailesinin 4 çocuğundan en küçüğü İsmail Zeki, 3 yaşındayken geçirdiği kaza sonrası omurilik yaralanması nedeniyle yürüyemedi. Engelli olarak eğitim ve sosyal hayatında sorunlar yaşayan ve evden çıkmamayı tercih eden Zeki, fizik tedavi sürecinde antrenörü Ekrem Celil ile tanıştı. 2018 yılında Antalya Spor Salonu’nda halter sporuna başlayan Zeki, 3 ay sonra katıldığı ilk şampiyonada Türkiye ikincisi oldu.

MADALYA İLE GÜVEN ARTTI

Kazandığı madalya ile özgüvenini artıran Zeki, sporda başarılı olma hedefiyle antrenmanlarına devam etti. 2019 yılında Türkiye şampiyonluğunu kazanan Zeki’nin hayatı, spordaki başarısının ardından değişmeye başladı. Arkadaşlarıyla birlikte özgüvenini artıran ve sosyal hayata katılan Zeki, pandemi sürecinde turnuvaların iptal edilmesinin ardından evinde antrenmanlara devam etti. 2 yıldır madalya kazanma hedefiyle çalışan İsmail Zeki, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafından 8 Ağustos’ta Adana’da düzenlenen Türkiye Halter Şampiyonası’nda altın madalya kazandı. Kasım ayında yapılması planlanan dünya şampiyonasına hazırlanan Zeki, ilk madalyayı kazanmayı hayal ettiğini söyledi.

“BÜTÜN SÖYLENENLERE KARŞI ÇALIŞTIM”

Fizyoterapi sürecinde antrenörlerinin rehberliğinde spora başladığını belirten Zeki, “Okulda yaşadığım sıkıntılar nedeniyle lise eğitimimi açık öğretimden tamamladım. Bu süreçte hep evde kaldım ve dışarı çıkmak istemedim. Fizyoterapi sürecinde sporun bana iyi geleceği ve sosyalleşmeme faydalı olacağı belirtildi. İlk başta halter yapmaya başladığımda, ailem endişeliydi, ‘Bir şey inciteceksin’, ‘Yaralanacaksın’, ‘Halter düşecek, kafanı kıracak, kaburganı kıracak’, ‘Yaralanacaksın’ gibi düşünüyorlardı. Kolunu kır’. Etrafımdakiler ‘Yapamazsın’ diyordu. Başarılı olacağıma kimse inanmadı. Spor salonuna ilk geldiğimde ve halteri tuttuğumda, o ağırlığı kaldırabileceğime ve güçlü bir insan olabileceğime inandım. Bu duygu beni heyecanlandırdı. Tüm söylenenlere karşı denedim. Halter sporuna başladıktan 3 ay sonra Türkiye ikincisi oldum. Kendime güvenim arttı. Arkadaşlarımla daha çok gezmeye gittim, evde geçirdiğim zaman azaldı. 2019’da Türkiye birincisiydim. 2020’de turnuva olmadı, 2021’de şampiyon oldum. Milli takıma seçilmeyi ve Kasım’da yapılacak dünya kupasına katılmayı çok istiyorum. Hayalim dünya şampiyonluğunu kazanmak ve ardından olimpiyatlara katılmak” dedi.

Yapamazsın dediler halterde Türkiye şampiyonu oldu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK