Apple’dan komisyon adımı: Kurallar gevşiyor

Apple’dan komisyon adımı: Kurallar gevşiyor

30
0
PAYLAŞ

Apple’ın komisyon adımı: Kurallar gevşetiliyor

Apple’ın komisyon adımı: Kurallar gevşetiliyor

ABD’li teknoloji devi Apple, uygulama mağazası kurallarını gevşeterek Netflix gibi şirketlerin Apple’a komisyon ödemeden müşteri kazanmasını sağlayacak.

Apple'ın komisyon adımı: Kurallar gevşetiliyor

Geçen yıl hizmet sektöründen çoğunlukla uygulama mağazasından 53,8 milyar dolar gelir elde eden Apple, düzenleyici kurumların baskısı sonucu komisyon geliri elde eden iş modelinde bu hafta ikinci kez taviz verdi.

Apple’ın uygulama mağazasından veya uygulama içi satışlardan %15 ila %30 komisyon toplayan kuralları, çeşitli engeller oluşturarak uygulama geliştiricilerin kullanıcıları Apple dışı ödeme kanallarına yönlendirmesini zorlaştırıyor.

Bu kurallardan biri, Apple cihazı kullanıcılarının dergi, kitap, müzik veya video gibi içerikleri satın almak için Apple dışı ödeme yöntemlerini kullanmasını engelledi. Apple, Japonya Adil Ticaret Komisyonu (JFTC) tarafından yürütülen bir soruşturmanın ardından bu kuralı gelecek yılın başlarında sona erdireceğini duyurdu.

REFERANSA İZİN VERİLECEK

Şirket, uygulama geliştiricilerinin bu uygulamalarda tek bir bağlantı paylaşmasına ve kullanıcıları bir hesap oluşturabilmeleri için web sitelerine yönlendirmesine izin vermek için JFTC ile anlaştığını duyurdu.

Güney Kore parlamentosu, Google ve Apple gibi büyük uygulama mağazası operatörlerinin yazılım geliştiricilerini kendi ödeme sistemlerini kullanmaya zorlamasını engelleyen tasarıyı dün onayladı. Ancak oyun uygulamalarında yasak devam edecek.

Dünyada bir ilk... Google ve Apple'a komisyon darbesi ilginizi çekebilir Dünyada bir ilk… Google ve Apple’a komisyon darbesi

ABD Apple Doları Google Güney Kore Kore Teknoloji uygulaması

Apple’ın komisyon adımı: Kurallar gevşetiliyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK