Bilim insanlarından ‘jet akımı’ uyarısı: Felaketlerin nedeni olabilir

Bilim insanlarından ‘jet akımı’ uyarısı: Felaketlerin nedeni olabilir

67
0
PAYLAŞ

Bilim adamlarından ‘jet akımı’ uyarısı: Felaketlerin sebebi olabilir

Bilim adamlarından ‘jet akımı’ uyarısı: Felaketlerin sebebi olabilir

Bilim insanları, son dönemde dünyada meydana gelen afetlerin sebepleri ile ilgili araştırmalarını hızlandırdı. ABD’de yapılan yeni bir araştırma, Kuzey Atlantik jet akımının iklim değişikliğine neden olan faktörlerden biri olabileceğini ortaya koydu.

Bilim adamlarından 'jet akımı' uyarısı: Felaketlerin sebebi olabilir

Tüm dünya aşırı sıcaklar, yıkıcı seller ve orman yangınları ile mücadele ederken, bilim dünyası da olağanüstü olayların sebepleri hakkında her gün yeni bulgular buluyor. Arizona Üniversitesi İklim Sistemleri Merkezi’nde yürütülen araştırma, Kuzey Atlantik jet akımlarını inceledi. Grönland buz tabakasının derinliklerine dalan araştırmacılar, jet akımının konumunun ve yoğunluğunun son 250 yılda nasıl değiştiğini ortaya çıkardı.

Ortaya çıkan verilere göre jet akımlarının konumu 2060 yılına kadar değişmeye devam edecek. Bu durum ABD ve Avrupa kıtasında yer alan ülkelerde sel, yangın, kasırga, kuraklık, hortum ve yüksek sıcaklık gibi aşırı iklim olaylarına neden olabilir. .

İKLİM OLAYLARINI DOĞRUDAN ETKİLİYOR

Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) adlı bilimsel dergide yayınlanan araştırmaya göre, jet akımı rüzgarlarının yön ve yoğunluğundaki değişiklikler iklim olaylarını doğrudan etkiliyor.

Arizona Üniversitesi İklim Sistemleri Merkezi’nden araştırmacı Matthew Osman tarafından yürütülen çalışma, Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) bilimsel dergisinde yayınlandı.

SICAKLIK DEĞİŞİMİNİN YÜZDE 10 İLA 50’YE NEDEN OLUR

Kuzey Atlantik jet akımı, Amerika Birleşik Devletleri ve kıta Avrupa’sındaki yıllık yağış ve sıcaklıktaki değişimin yüzde 10 ila yüzde 50’sini oluşturuyor. Ancak jet akımının gelecekte nasıl değişeceğine dair veriler yeterli değil. Arizona Üniversitesi İklim Sistemleri Merkezi’ndeki uzmanlar, Grönland buz tabakasını kapsayan yaklaşık 50 bölgeden buzul ve buz çekirdeği örnekleri topladı. Elde ettikleri sonuçlara göre Arktik jet akımının yönünün belirlenmesi amaçlanmaktadır.

Dünyanın pek çok yerinde doğrudan iklim gözlemlerinin birkaç on yıldan fazla sürmeyeceğini belirten Osman, “Yani jet akımının daha uzun sürelerde nasıl ve neden değiştiğine dair fazla bir fikrimiz yok. Bildiğimiz şey, jet akımındaki olağandışı değişikliklerin sel ve kuraklık gibi ciddi toplumsal etkileri olabileceğidir. “Hava üzerindeki etkileri açısından geçmişi bir tür önsöz olarak kullanmaya başlayabiliriz” dedi.

ABD Avrupa Bilim Dünya genetik HAVA orman yangını teknoloji yangın

Bilim adamlarından ‘jet akımı’ uyarısı: Felaketlerin sebebi olabilir

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK