Bu yılki ozon tabakasındaki delik, Antartika’dan daha büyük

Bu yılki ozon tabakasındaki delik, Antartika’dan daha büyük

49
0
PAYLAŞ

Ozon tabakasındaki delik bu yıl Antarktika’dan daha büyük

Ozon tabakasındaki delik bu yıl Antarktika’dan daha büyük

Bilim adamları, Güney Kutbu üzerindeki ozon deliğinin sezonun bu aşaması için alışılmadık derecede büyük olduğunu ve hızla büyümeye devam ettiğini bildiriyor.

Ozon tabakasındaki delik bu yıl Antarktika'dan daha büyük

Copernicus Atmosfer İzleme Servisi’nden araştırmacılar, bu yılki deliğin hızla büyüdüğünü ve 1979’dan bu yana sezonun bu aşamasında ozon deliklerinin yüzde 75’inden fazlasının bulunduğunu söyledi.

Ozon, stratosferde, Dünya yüzeyinin yaklaşık 11-40 km üzerinde bulunur ve gezegen için bir güneş kremi görevi görerek onu ultraviyole radyasyondan korur. Her yıl güney yarımkürede kışın sonlarında bir delik oluşur. Copernicus yaptığı açıklamada, bu yılki deliğin normalden daha büyük bir delik haline geldiğini söyledi.

Servis müdürü Vincent-Henri Peuch Guardian’a şunları söyledi: “Bu aşamada ozon deliğinin nasıl gelişeceğini gerçekten söyleyemeyiz. Ancak bu yıl 1979’dan bu yana en derin kayıtlarla karşılaştık. Önümüzdeki haftalarda gelişimini izlemeye devam edeceğiz.”

Antarktika ozon deliği genellikle Eylül ortası ile Ekim ortası arasında zirve yapar. Güney yarımküre baharının sonlarında stratosferde sıcaklıklar yükselmeye başladığında, ozon incelmesi yavaşlar, kutup girdabı zayıflar ve sonunda bozulur ve Aralık ayına kadar ozon seviyeleri genellikle normale döner.

Bilim adamları Antarktika'daki erimelerden endişeli ilginizi çekebilir Bilim adamları Antarktika’daki erimelerden endişeli İklim krizi hayvanların fiziksel olarak değişmesine neden oluyor ilginizi çekebilir İklim krizi hayvanların fiziksel olarak değişmesine neden oluyor İklim değişikliği Yeni Zelanda'da en sıcak kışa neden oldu ilginizi çekebilir İklim değişikliği Yeni Zelanda’da en sıcak kışa neden oldu

Ozon tabakasındaki delik bu yıl Antarktika’dan daha büyük

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK