Facebook sansür merkezi oldu: Bağımsız medyaya ‘teyit’li engel!

Facebook sansür merkezi oldu: Bağımsız medyaya ‘teyit’li engel!

257
0
PAYLAŞ

Facebook sansürün merkezi oldu: Bağımsız medya ‘onaylandı’ engeli!

Facebook sansürün merkezi oldu: Bağımsız medya ‘onaylandı’ engeli!

Uzun süredir etik tartışmaların merkezinde yer alan sosyal medya platformu Facebook, sansür uygulamaya başladı. 3 milyon 675 bin kişinin takip ettiği SÖZCÜ gazetesinin hesabından yapılan paylaşımları kısıtlayan Facebook, kullanıcıların doğru ve tarafsız habere ulaşmasını engelliyor.

Facebook sansürün merkezi oldu: Bağımsız medya 'onaylandı' engeli!

ABD ve Avrupa Birliği’nde oldukça eleştirilen Facebook’un teyit uygulaması Türkiye’de de tartışma yarattı. Yayıncı için sansüre, okuyucu için cezaya dönüşen sistem nedeniyle okuyucular; takip ettikleri Facebook sayfalarının gönderilerini ana sayfalarında görememeye başladılar.

Türkiye’de birçok medya kuruluşunun Facebook sayfalarında yapılan paylaşımlara, tarafsızlığı ve yetkinliği tartışılan Kariyer.org tarafından ‘sahte haber’ olarak işaretlenen içerikler nedeniyle erişim kısıtlanmıştır.

TEK İÇERİK YA DA İFADE İÇİN ONLARCA HABERİ CENSE!

Onay.org, sosyal medyaya yansıyan şüpheli bilgileri ve Türkiye’de medyanın gündeme getirdiği haberleri doğrulama taahhüdü ile Mayıs 2018’de Facebook ile sözleşme imzaladı.

Facebook’un Türkiye’deki üçüncü taraf haber doğrulama kuruluşu Belge.org, Facebook’ta yalan olduğunu iddia ettiği haberleri yüz binlerce dolar karşılığında işaretleyerek, yayıncıları “sahte haber üreten medya” olarak nitelendiriyor.

En ufak bir fikir, ifade hatta bir kelimeden dolayı sahte haber yayıncısı olarak işaretlenen sayfalardan yapılan paylaşımlara takipçilerinin erişimi azaltılıyor.

Kriterleri tartışılan Facebook’un uygulaması, gazeteciler ve yayıncılar üzerinde sansür etkisi yaratıyor. İfade özgürlüğüne darbe vuran uygulama nedeniyle birçok yayıncı Facebook dışında alternatif sosyal medya uygulamalarına yönelmeye başladı.

SÜREÇ NASIL İŞLER

Yayıncı, haber veya makaleyi web sitesinde yayınlar. Ardından ne zaman ve nasıl olduğu bilinmeyen bir süreçte Onay.org devreye giriyor ve haberleri inceliyor.

İncelemeden sonra yazıda bir hata veya yanlışlık varsa, yayıncı uyarmadan ‘sahte haber’ olarak işaretlenir ve Facebook’a bildirilir. Bu aşamadan sonra devreye Facebook giriyor.

Sadece yanlış içerik değil, yayıncının Facebook sayfasına da yaptırım uygulanıyor ve sayfaya erişim azaltılıyor. Yasal olarak bağlantı kaldırma talebinde bulunma yetkisi olmayan Facebook, yayıncıdan bağlantıyı kaldırmasını değil düzenlemesini ister.

KÖŞE MAKALELERİ BİLE…

Bu arada, kullanıcıların sayfanın tüm gönderilerini daha az görmeleri veya hiç görmemeleri sağlanır. Bu şekilde hatalı veya tartışmalı haber yayınlayan kuruma gizli ‘trafik kesintisi’ veya ‘trafik engelleme’ cezası verilir.

Uygulamanın ardından Facebook, kullanıcılarının haber ve köşe yazıları hakkında görüşlerini açıklama ve konuyu tartışma fırsatını elinden alıyor.

Bir süredir devam eden bu uygulama, Onay.org’un artık köşe yazarlarına dahi müdahale edebilecek ve makalelerde değişiklik talep edebilecek hale geldi.

Facebook yönetimi, söz konusu örgütün düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik bu dayatmasını görmezden gelmektedir.

FACEBOOK ÜÇ KİŞİ OYNAYIYOR

Mesleki tecrübesi ve gazetecilik deneyimi kısıtlı olan ekibin erişim kısıtlaması ile sonuçlanan ve geçmişte birçok hatalı değerlendirmeye yol açan rapor üretim sürecinin yanı sıra Facebook’un konuya yaklaşımı da eleştiri alıyor.

Her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği haber kanallarının tüm haberlerine toptancı bakış açısıyla tek bir içerik üzerinden erişimin kısıtlanması, Facebook’u bir sansür merkezi haline getiriyor.

Yayıncılarının bu konudaki tepkilerine kulak tıkayan Facebook, bir süredir SÖZCÜ’nün 3 milyon 675 bin kişinin takip ettiği sayfadaki haber paylaşımlarını engelliyor.

Basın ve düşünce özgürlüğüne açıkça müdahale eden Facebook, haber doğrulama sürecini bağımsız ve tarafsız medya üzerinde bir baskı aracı olarak kullanmaktadır.

Facebook'un tüm WhatsApp mesajlarını okuduğu iddia edildi ilginizi çekebilir Facebook’un tüm WhatsApp mesajlarını okuduğu iddia edildi Facebook kurucusundan itiraf: Biz de hata yapıyoruz ilginizi çekebilir Facebook kurucusundan itiraf: Biz de hata yapıyoruz Facebook'a tepkiler durmuyor: Yanlış bilginin yayılması sürüyor ilginizi çekebilir Facebook’a tepkiler durmuyor: Yanlış bilginin yayılması sürüyor

Facebook sansürün merkezi oldu: Bağımsız medya ‘onaylandı’ engeli!

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK