Facebook’un ‘İsrail’e yönelik eleştirilere uyguladığı sansür’ tepki çekti

Facebook’un ‘İsrail’e yönelik eleştirilere uyguladığı sansür’ tepki çekti

35
0
PAYLAŞ

Facebook’un ‘İsrail eleştirisine sansür uygulaması’ tepki çekti

Facebook’un ‘İsrail’e yönelik eleştirileri sansürlemesi’ tepki çekti

Fransa’daki araştırmacılar, İsrail’in politikalarını eleştiren gönderilerin sansürlenmesine karşı bir imza kampanyası başlatarak Facebook’un bu uygulamaya son vermesini istedi.

Facebook'un 'İsrail eleştirisine sansür uygulaması' tepki çekti

Mark Zuckerberg’in sahibi olduğu sosyal medya devi Facebook’un İsrail yanlısı sansür uygulamaları tepkilere neden oldu. Binlerce sivilin Filistin topraklarını işgal ederek yerinden edilmesine neden olan İsrail karşıtı içeriğin sansürü büyük tepki çekti. Fransa’daki araştırmacılar, Facebook’un ifade özgürlüğünü baltalayan uygulamalarını kınadı.

Fransız tarihçi ve gazeteci Dominique Vidal, araştırmacı Taoufiq Tahani, Fransa-Filistin Dayanışma Derneği (AFPS) Onursal Başkanı ve politikacı Jean-Claude Lefort, Facebook’a karşı İsrail karşıtı eleştirileri sansürleyen bir dilekçe başlattı. Change.org sitesinde yer alan dilekçede Facebook, İsrail’e hizmet ettiği ve İsrail karşıtı eleştirileri bastırmaya çalıştığı için eleştirildi. Birçok Facebook kullanıcısının sansüre maruz kaldığı vurgulanan kampanya açıklamasında, bu keyfi müdahalenin, sosyal medya platformlarının sansürlediği topluluk kurallarına aykırı olarak şiddet içerikli bir yayına yönelik olmadığı veya kopyalama hakkının ihlali olmadığı belirtildi. .

Açıklamada, İsrail’i eleştiren içeriklerin sansürlendiği veya bazı hesapların kalıcı olarak silindiği belirtildi. Sansürlenen içeriğin İsrail ve Filistin ile ilgili kaynaklara dayalı bilgi, yorum ve tartışmalar olduğu kaydedildi. Açıklamada, “Sayfalarımızdan silinen ve/veya kaldırılan içerikler, İsrail ve Filistin’deki durumla ilgili araştırılmış, kanıtlanmış, güvenilir kaynaklardan alınan bilgi ve yorumlardır. Bu içerikler bazen ana akım medya kuruluşları tarafından yayınlanan bir karikatür olabilir.
Facebook’un İsrail’in politikasına yönelik eleştirileri sansürlediğini vurgulayan açıklamada, “Ancak bu paylaşımlar teyit edilmiş bilgilerden ve uluslararası hukuk çerçevesinde yapılmıştır” denildi. Facebook’un tavrının, İsrail devletinin kendi politikalarına karşı çıkmayı antisemitizmle eş tutmasından kaynaklandığı vurgulandı.

‘FACEBOOK TEHDİTLERE SESSİZ’

Araştırmacılar, Facebook’u aşırı sağcı bir Yahudi grubundan gelen şiddetli tehditler hakkında sessiz kalarak önyargılı olmakla suçladı. Söz konusu aşırı sağ grubun, kullanıcıların kişisel bilgilerini kamuoyuna açıkladığı ve tehdit videoları yayınladığı bildirildi. Açıklamada, Facebook’un bu uygulamalarının “ifade özgürlüğüne ciddi bir saldırı” olduğu belirtildi.

Sosyal medya devini özgürlük karşıtı politikalarına ve yasa dışı eylemlerine son vermeye çağıran yazarlar, aksi takdirde Fransız kullanıcılarının haklarını korumak ve Facebook’u cezalandırmak için en yüksek Fransız hukuk kurumlarıyla yasal işlem başlatılacağı konusunda uyardı.

Geçtiğimiz Haziran ayında Facebook’a bağlı sosyal medya platformlarında çalışan 200 kişilik bir grup, Filistinlilere uygulanan sansüre karşı soruşturma açılması için bir dilekçe düzenlemişti.

Facebook'a tepkiler durmuyor: Yanlış bilginin yayılması sürüyor ilginizi çekebilir Facebook’a tepkiler durmuyor: Yanlış bilginin yayılması sürüyor Facebook'un oluşturduğu tehdit ortaya çıktı: Aşı karşıtı makale zirve yaptı ilginizi çekebilir Facebook’un oluşturduğu tehdit ortaya çıktı: Aşı karşıtı makale zirve yaptı

Facebook Filistin Fransa internet İsrail sosyal medya teknolojisine saldırıyor

Facebook’un ‘İsrail eleştirisine sansür uygulaması’ tepki çekti

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK