Huawei, Cambridge Üniversitesi araştırma merkezine sızdı

Huawei, Cambridge Üniversitesi araştırma merkezine sızdı

43
0
PAYLAŞ

Huawei, Cambridge Üniversitesi araştırma merkezine sızdı

Huawei, Cambridge Üniversitesi araştırma merkezine sızdı

Çinli şirket, Cambridge Üniversitesi akademisyenlerinin çoğunun Huawei ile bağları olduğu tespit edildikten sonra üniversitenin araştırma merkezine sızmakla suçlandı.

Huawei, Cambridge Üniversitesi araştırma merkezine sızdı

Cambridge Çin Yönetim Merkezi’ndeki (CCCM) dört yöneticiden üçü, şirketle bağları olduğunu iddia etti ve sözde baş temsilcisi, Çin hükümeti tarafından ödenen eski bir Huawei başkan yardımcısı.

Hong Kong’da insan hakları, özgürlükler ve hukukun üstünlüğünü desteklemek için kurulan Hong Kong Watch kampanya grubunun politika direktörü Johnny Patterson, şirketin genel merkeze sızmış gibi göründüğü için üniversiteyi soruşturmaya çağırdı.

Patterson konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Huawei’nin Çin hükümetiyle bağları sır değil. Görünüşe göre araştırma merkezine Huawei tarafından sızmış; Üniversite kesinlikle araştırmalı. Huawei ve Cambridge Üniversitesi arasındaki yakın bağların ciddi ulusal güvenlik ve ahlaki sonuçları var.”

“İNGİLİZ ÜNİVERSİTELERİ ÇİN PARA BİRİMİNE BAĞIMLIDIR”

İddialar, önde gelen 20 İngiliz üniversitesinin son yıllarda Huawei ve devlete ait Çinli şirketlerden toplu olarak 40 milyon sterlinden fazla fon kabul ettiğinin ortaya çıkmasından sonra geldi. Hatta 2018 yılında Oxford Üniversitesi artık Huawei’den fon kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

Birleşik Krallık Parlamentosu Çin Karma Komisyonu üyesi ve iktidardaki Muhafazakar Parti’nin eski lideri Iain Duncan Smith, İngiliz üniversitelerinin son yıllarda Çin parasına aşırı bağımlı hale geldiğini söyledi: Acilen bir soruşturma başlatması gerekiyor.”

Çin Araştırma Grubu başkanı ve dışişleri seçim komitesi başkanı Tom Tugendhat, “Kurumların paralarını nereden aldıkları konusunda çok dikkatli olmaları gerekiyor” dedi.

ÜLKE 5G ALT YAPISI SAĞLAMAYACAK

Huawei, ulusal güvenlik ve Pekin ile iddia edilen bağlantıları hakkındaki endişeler nedeniyle İngiltere’nin 5G altyapısını sağlamaktan men edildi.

CCCM, 2018 yılında Çin inovasyonu için önemli bir merkez olan Shenzhen’de kuruldu. Baş temsilcisi Yanping Hu’nun, Devlet Konseyi’nden özel bir ödenek alma hakkına sahip eski bir Huawei kıdemli başkan yardımcısı olduğu bildiriliyor. Merkezin web sitesinde Hu, baş temsilci olarak tanımlanmaktadır.

Cambridge Üniversitesi, Hu’nun şu anda Cambridge Judge Business School veya Cambridge China Management Centre’a herhangi bir hizmet sağlamadığını söyledi. Üniversite, The Times’dan gelen soruşturmaların ardından Hu’nun görevlerinin açıklamalarını web sitesinde kaldırdı.

HUAWEI İDDİALARI REDDETTİ

Merkez, Huawei’nin kıdemli danışmanları olan Profesör Christoph Loch, Tian Tao, Profesör Peter Williamson ve Dr Eden Yin tarafından kuruldu.

Tian’ın Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei’nin bir sırdaşı ve Huawei Uluslararası Danışma Konseyi danışmanı olduğu söyleniyor.

Huawei, “Birleşik Krallık üniversiteleriyle olan ilişkilerimizden inanılmaz derecede gurur duyuyoruz ve herhangi bir uygunsuzluk iddiasını saçma buluyoruz” dedi.

Huawei sürücüsüz araba hedefini açıkladı ilginizi çekebilir Huawei sürücüsüz araba hedefini açıkladı DFSK Motors ve Huawei işbirliğinin ilk meyvesi ilginizi çekebilir DFSK Motors ve Huawei işbirliğinin ilk meyvesi Google'da skandal: İçeriden bilgi sızdırdılar ilginizi çekebilir Google’da skandal: İçeriden bilgi sızdırdılar

Huawei, Cambridge Üniversitesi araştırma merkezine sızdı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK