Mamutlar geri geliyor! Bilim insanlarından sıra dışı hamle

Mamutlar geri geliyor! Bilim insanlarından sıra dışı hamle

126
0
PAYLAŞ

Mamutlar geri döndü! Bilim adamlarından sıra dışı hamle

Mamutlar geri döndü! Bilim adamlarından sıra dışı hamle

ABD merkezli biyobilim ve genetik şirketi Colossal, 4.000 yıl önce yaşamış soyu tükenmiş mamutları geri getirmeye hazırlanıyor. Şirket, 15 milyon dolar yatırım yaptığı proje için hazırlıklara başladı.

Mamutlar geri döndü!  Bilim adamlarından sıra dışı hamle

Son buzul çağında Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’da birçok farklı türü olan 4,5 m uzunluğa ve 8 ton ağırlığa kadar mamutlar iade edilebilir mi?

Bilim adamları, 4 bin yıl önce yaşamış mamut melezlerini (fil-mamut karışımı) nesli tükenmesine rağmen geri getirebileceklerini iddia ettiler.

İklim değişikliği ve kaçak avlanma nedeniyle 4 bin yıl önce soyu tükenen mamutların geri getirilmesi için çalışmalar başladı. ABD merkezli bir biyobilim ve genetik şirketi olan Colossal, bu tarih öncesi devleri geri getirmek için 15 milyon dolarlık fon toplamayı başardı.

15 MİLYON DOLAR TOPLANDI

Firma, bu tüylü devleri geri getirmek için 15 milyon dolar (10,8 milyon sterlin) fon toplamayı başardı. Bilim adamları, mamut melezlerinin DNA’sını toplayarak laboratuvarda embriyo üretmeye çalışacaklar.

Teksaslı teknoloji girişimcisi Ben Lamm liderliğinde kurulan Colossal, mamut melezinin yeniden doğuşunun nesli tükenmekte olan diğer türler için umut olabileceğini söyledi.

Lamm, “Amacımız yalnızca mamut melezlerini geri getirmek değil, aynı zamanda farklı melezlerin sürülerini Kuzey Kutbu bölgesine başarılı bir şekilde geri getirmektir.” Dedi.

Heyecan verici keşif!  10.000 yıl öncesine ait 'Yiyecek' bulundu ilginizi çekebilir Heyecan verici keşif! 10.000 yıl öncesine ait ‘Yiyecek’ bulundu Bilim adamlarından çarpıcı aşı araştırması: Aşısız kişilerde Covid-19'dan ölme olasılığı 11 kat daha fazla ilginizi çekebilir Bilim adamlarından çarpıcı aşı araştırması: Aşısız kişilerde Covid-19’dan ölme olasılığı 11 kat daha fazla

ABD Afrika Amerika Asya Avrupa Bilim Bursa DNA Dolar Dünya genetiği Kuzey Amerika peynir Sanat Teknoloji

Mamutlar geri döndü! Bilim adamlarından sıra dışı hamle

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK