NASA: Orman yangınlarına mücadeleye yardım edeceğiz

NASA: Orman yangınlarına mücadeleye yardım edeceğiz

26
0
PAYLAŞ

NASA: Orman yangınlarıyla mücadeleye yardım edeceğiz

NASA: Orman yangınlarıyla mücadeleye yardım edeceğiz

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), orman yangınları programı ile uydu görüntülerini kullanarak itfaiyecilere yardımcı olacak.

NASA: Orman yangınlarıyla mücadeleye yardım edeceğiz

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), orman yangınlarıyla mücadelede itfaiyecilere uydu görüntüleri ile yardımcı olacak. NASA yöneticisi Bill Nelson, Yıllık Uzay Sempozyumunda NASA’nın orman yangını ekiplerine gerçek zamanlı verilere daha fazla erişim sağlamak için bir orman yangını programı geliştirmeyi planladığını söyledi.

“ANA MİSYONUMUZ GEZEGENİ KORUMAK”

Nelson, “Birincil görevimiz bu gezegeni korumaktır. Bu nedenle NASA yeni bir orman yangını programı başlatmayı planlıyor. Program uydu ve hava gözlemlerimizden, gökyüzündeki gözlerimizden faydalanacak. Teknoloji, yangınlarla mücadele eden kahramanları desteklemek için veriye dayalı araçlar geliştirecek. Çıkan her yangını engellemeye çalışıyorlar” dedi.

Nelson, Eylül ayından itibaren NASA’nın “Open ET” adlı yeni bir internet uygulaması aracılığıyla dünya gözlem verilerini kamuoyuyla paylaşacağını belirtti. Open ET uygulaması ile paylaşılan verilerin orman yangınlarının yanı sıra su yönetimine de yardımcı olması planlanıyor. Çiftçilerin ve su yöneticilerinin verilere ulaşarak tarımsal su tüketimini belirleyebileceği belirtildi.

NASA, geliştirdiği yeni programın, orman yangınlarında itfaiyecilere yardımcı olan mevcut uydu ölçüm yöntemlerinden daha gelişmiş bir program olacağını belirtiyor.

ABD’nin 12 eyaletinde 92 büyük orman yangınında 2 milyon 500 bin dönümden fazla ormanlık alan küle döndü.

Ulusal Kurumlar Arası İtfaiye Teşkilatı, çevrimiçi yayınlanan en son günlük raporunda, 16 yangının yakınındaki yerleşim yerlerinden 26.383 kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

Aydın'da orman yangını ilginizi çekebilir Aydın’da orman yangını Manavgat ve Akseki'de bin TL'ye orman yangını çıkardı ilginizi çekebilir Manavgat ve Akseki’de bin TL’ye orman yangını çıkardı Fitch: Orman yangınları belediye harcamalarını 35-100 milyon TL artırabilir ilginizi çekebilir Fitch: Orman yangınları belediye harcamalarını 35-100 milyon TL artırabilir

NASA: Orman yangınlarıyla mücadeleye yardım edeceğiz

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK