NASA’nın Ay projesi tehlikede

NASA’nın Ay projesi tehlikede

25
0
PAYLAŞ

NASA’nın Ay projesi tehlikede

NASA’nın Ay projesi tehlikede

Geçen hafta Jeff Bezos, uzay girişimi Blue Origin’in Elon Musk ile Ay’a iniş sözleşmesi imzalayan NASA’ya dava açtığını bildirdi. Şimdi, dava nedeniyle, NASA’nın Ay’a iniş aracı üzerindeki çalışmayı bir kez daha durdurması gerekiyor ve bu da ajansın zaman çizelgesini tehlikeye atıyor.

NASA'nın Ay projesi tehlikede

Bu yılın Nisan ayında NASA, SpaceX’e 2024 yılında Artemis 3 görevinde astronotları taşımak için gereken uzay aracının inşasına yardımcı olacak Human Lander System (HLS) sözleşmesini verdiğini duyurdu. Projenin şimdi iki kez kesintiye uğraması gerekecek.

NASA yetkilileri Space.com’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “NASA, insan iniş sistemi (HLS) Seçenek A için SpaceX ile çalışmayı gönüllü olarak durdurdu, sözleşme 19 Ağustos’tan 1 Kasım’a kadar geçerli. 1 Kasım’da sona erecek olan hızlandırılmış bir dava takvimi, NASA yetkilileri davanın ayrıntılarını gözden geçirmek ve zamanında bir çözüm bulmak için Adalet Bakanlığı ile çalışmaya devam ediyor.”

Bu gecikmeyle birlikte uzay giysisi gibi bileşenleri içeren görevlerle birlikte NASA’nın 2024 yılına kadar ABD’li astronotları Ay’a geri gönderme hedefi tehlikeye giriyor.

Rusya'dan ağır suçlama: NASA astronotu uzay istasyonunda delik açtı ilginizi çekebilir Rusya’dan ağır suçlama: NASA astronotu uzay istasyonunda delik açtı NASA, ekipmanını Ay'da yapmaya hazırlanıyor ilginizi çekebilir NASA, ekipmanını Ay’da yapmaya hazırlanıyor Jeff Bezos'un NASA hayalleri yine suya düştü ilginizi çekebilir Jeff Bezos’un NASA hayalleri yine suya düştü

ABD Adalet Bakanlığı astronot darbe davası Dünya Elon Musk Jeff Bezos NASA Rusya Teknoloji uzay

NASA’nın Ay projesi tehlikede

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK