NFT nedir, ne işe yarar?

NFT nedir, ne işe yarar?

22
0
PAYLAŞ

NFT nedir, ne işe yarar?

NFT nedir, ne işe yarar?

NFT’de dijital bir eser veya varlığın benzersiz şekilde kaydedilmesine olanak tanıyan GIF’ler, şarkılar ve videolar bile vardır. Bir tür dijital sertifika olan NFT’de fiziksel bir varlık olarak bir sanat eseri ya da resim bulunmamaktadır.

NFT nedir, ne işe yarar?

Fungible olmayan belirteç olan NFT, son zamanlarda kendisi için bir isim yapıyor. NFT için bunlara koleksiyonların fiziksel dünyadaki dijital yansımaları denir.

NFT NEDİR?

Değiştirilebilir varlıklar olan dolar, hisse senedi, bitcoin veya altın külçelerinin aksine, ‘değiştirilemez’ NFT varlıkları her benzersiz ve benzersiz öğeyi temsil eder. Elinizdeki bitcoin ile başkasının elindeki bitcoin aynı değerde demektir. Değişmez Jetonlar (NFT’ler), fiziksel dünyadaki koleksiyonların dijital yansımalarıdır.

Ancak her bir bitcoinin farklı bir değeri olduğunu düşünün. O zaman artık bir birim ve bir aktarım aracı değildir. Bu, NFT varlıklarının durumudur. Birinin gerçekliği ve mülkiyeti, aynı şeyden pek çok olsa da, kesin olarak bilinebilir. NFT örnekleri, dijital sanat eserleri, spor kartları, internet üzerinde alan adı ve IP adresi olarak bulunan sanal arazi parçaları veya kripto para birimi için kullanılan cüzdan adlarıdır.

Immutable Token’lar, özellikleri nedeniyle genellikle telif hakkıyla korunan ürünler oluşturmak için tasarlanmıştır. Örneğin, bir sanatçı, geri alınamayan bir simge olarak kendi sanat eserini yarattığında, sanatçı, ürünün her satışı için pasif gelir yaratır.

İNTERNETİN KAYNAK KODU AYRICA NFT OLARAK SATILMAKTADIR

Berners-Lee, 1989-1991 yılları arasında İsviçre’de çalışırken kodu tasarladı ve yazdı. Kaynak kodunu ücretsiz olarak halka açık hale getiren Berners-Lee, o dönemde CERN’de çalıştığı için hiçbir zaman diğer teknoloji şirketlerinin liderleri gibi milyarder olmadı.

NFT dünyasının hızla yayılmasıyla Berners-Lee, birinin kodun dijital olarak imzalanmış bir versiyonunu beğenebileceğini düşündü ve bu yüzden onu NFT olarak satışa çıkarmaya karar verdi.

SATIŞTAN KAZANÇLARI YARDIM İÇİN KULLANACAK

www’nin tarihi dün Sotheby’s aracılığıyla satıldı. “Bu her şeyi değiştirdi” adlı NFT; Kodun yazıldığı gibi animasyonlu bir görselleştirmesini, Berners-Lee tarafından yazılmış dijital bir mektubu içerir.

5,4 milyon dolarlık kazanan teklifi veren kişi açıklanmadı. Sotheby’s’e göre, Berners-Lee’nin NFT’sinin satışı, şimdiye kadar satılan en değerli dijital sanat eserleri arasında yer alıyor.

Sotheby’s, Berners-Lee ve eşinin satıştan elde edilecek geliri destekledikleri vakıf ve kuruluşlara yardım etmek için kullanacağını söyledi.

NFT satış izleme web sitesi NonFungible.com ve BNP Paribas SA’ya bağlı bir araştırma firması olan L’Atelier’e göre, toplam NFT pazarı 2019’da 141.6 milyon dolardan 2018’de yaklaşık 41 milyon dolara, geçen yıl en az 338 milyon dolara yükseldi. .

Twitter Inc. CEO’su Jack Dorsey, ilk tweet’ini 2,9 milyon dolara açık artırmaya çıkardı, Beeple olarak ünlü Mike Winkelmann, Christie’nin müzayede evinde 69,3 milyon dolara dijital bir sanat eseri sattı ve birçok insanın bu yeni keşfedilen dünyaya hızla adım attığı haberi geliyor. . devam ediyor.

12 yaşındaki çocuğun NFT koleksiyonu 24 saatte tükendi ilginizi çekebilir 12 yaşındaki çocuğun NFT koleksiyonu 24 saatte tükendi

Altın balina bitcoin CERN Doları İsviçre Sanat Teknoloji transferi tweet Twitter

NFT nedir, ne işe yarar?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK