Reklamveren Facebook’a sırt çeviriyor

Reklamveren Facebook’a sırt çeviriyor

29
0
PAYLAŞ

Reklamveren Facebook’a sırtını döndü

Reklamveren Facebook’a sırtını döndü

Facebook ve Instagram, reklamverenlerin favori platformları olmasına rağmen, son zamanlarda reklam harcamalarında düşüş yaşandı. Pazarlama uzmanları, reklamverenlerin neden Facebook’a sırt çevirdiklerini yorumluyor.

Reklamveren Facebook'a sırtını döndü

Pandemi ile birlikte birçok alanda olduğu gibi pazarlama ve reklam dünyasında da kurallar değişti. Uzun yıllardır reklamcılar tarafından rağbet gören Facebook ve Instagram, son zamanlarda gözden düşmeye başladı.

Wunderman Thompson Commerce’de sosyal medya grup direktörü Hallie Wyckoff, Facebook ve Instagram için özel reklam harcamalarının geçen yıl yüzde 5-10 düştüğünü söyledi.

Wyckoff şöyle diyor: “Dürüst olmak gerekirse, bunun nedeni pandemi… Geçen yıl pazarlama bütçelerinde o kadar çok değişiklik oldu ki birçok marka bir süreliğine geri adım attı veya harcamak istediklerinde daha yalın olmak zorunda kaldı.”

GÜÇLÜ BİR RAKİP: TİKTOK

Wyckoff, TikTok’un pazar payına da dikkat çekti; Normalde Facebook ve Instagram’a giden reklam harcamalarının son zamanlarda TikTok gibi alternatif platformlara ve influencerlara kaydığını belirtiyor. Yine de, Facebook ve Instagram ölçeği, hedefleme yetenekleri ve reklam birimi tekliflerindeki aralık göz önüne alındığında, yakın zamanda tacını kaybetmeyeceğini tahmin ediyor.

Digiday’in raporlarına göre platformun reklam anlaşmaları devam ediyor. Ancak genç izleyicilerin ilgisinin azalması, gösterim başına maliyetin artması ve veri gizliliği sorunlarının artması gibi eksiklikleri; TikTok, Snap ve hatta Pinterest gibi rakiplerinden sıyrılmasını sağlıyor.

SON BEŞ YILDIR BÜYÜME DURDU

Pew Research’e göre, Facebook ve diğer büyük sosyal medya platformlarının büyümesi son beş yılda durdu. Facebook’un marka itibarı, reklamverenlerin platformu boykot etmesinden sonra geçen yıl zarar gördü.

DigiShop Media’nın performans pazarlamasından sorumlu CEO’su Katya Constantine de Apple’ın veri gizliliği değişikliklerinin sosyal medya devini sarstığını söyledi: “En büyük sebep kesinlikle iOS14’ün en güçlü hedefleme seçeneklerinden bazılarını kaldırmasıydı.”

SAĞLIKLI BİR REKABET OLUŞTURULABİLİR

IMGN Media’nın baş strateji sorumlusu Noah Mallin, Facebook ve Instagram’daki müşteri reklam harcamalarının önceki yıllarda bütçenin yüzde 95’inden şimdi yüzde 75’e düştüğünü söylüyor. Mallin, düşüşün medya harcamalarını çeşitlendirme, platformlar arasında sağlıklı rekabet ve medya alıcıları için daha uygun seçenekler yaratma ihtiyacı konusunda önemli bir ilerleme olduğunu söylüyor.

Facebook'un oluşturduğu tehdit ortaya çıktı: Aşı karşıtı makale zirve yaptı ilginizi çekebilir Facebook’un oluşturduğu tehdit ortaya çıktı: Aşı karşıtı makale zirve yaptı Facebook'a bir darbe daha ilginizi çekebilir Facebook’a bir darbe daha Facebook'a çok ağır darbe: Apple Eylül'de dengeleri değiştirecek ilginizi çekebilir Facebook’a çok ağır darbe: Apple Eylül’de dengeleri değiştirecek

Reklamveren Facebook’a sırtını döndü

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK