Rus kozmonotlar Nauka modülünde işbaşında

Rus kozmonotlar Nauka modülünde işbaşında

24
0
PAYLAŞ

Rus kozmonotlar Nauka modülünde iş başında

Rus kozmonotlar Nauka modülünde iş başında

Rus kozmonotlar Oleg Novitsky ve Pyotr Dubrov, Rusya tarafından Temmuz ayında uzaya gönderilen ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla kenetlenen Nauka modülü üzerinde ilk çalışmalara başladı.

Rus kozmonotlar Nauka modülünde iş başında

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) tarafından 21 Temmuz’da gönderilen ve 29 Temmuz’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaşan Nauka modülü üzerinde ilk çalışmalar başladı.

Rus kozmonotlar Oleg Novitsky ve Pyotr Dubrov, Rus uzay programının bir parçası olarak Nauka modülü üzerinde çalışmaya başlamak için planlanan 49. uzay yürüyüşünü başlattılar. Kozmonotlar, istasyona bağlı Poisk modülünden Nauka modülüne geçerken elektrik kabloları ve güç bağlantıları üzerinde çalıştılar.

İstasyonda uzay yürüyüşüne hazırlanan kozmonotların çalışmaları günler öncesinden başlayarak Roscosmos’un Moskova’daki kontrol merkezinde takip edildi. Sürekli talimat alarak çalışan kozmonotlar, zaman zaman kontrol merkezindeki çalışanlarla sohbet etmeyi de ihmal etmediler.

KAPAĞI ELİNDEN DÜŞÜRDÜ

Çalışma sırasında elektrik sisteminin kapağını açan Oleg Novitsky, kapağı düşürdü. Uzayda yüzmeye başlayan kapağı son anda yakalayan Novitsy, “Her şey yolunda” diyerek kontrol merkezine haber verdi.

Kozmonot, yakaladığı kepi özel kutusuna koyarak işine devam etti. Modül üzerinde yaklaşık 7 saat çalışan kozmonotlar, bir sonraki çalışmalarını 9 Eylül’de yapacak.

Rusya Federal Uzay Ajansı tarafından 21 Temmuz’da Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan çok amaçlı laboratuvar modülü Nauka, 29 Temmuz’da ISS’ye başarıyla kenetlendi.

Rus kozmonotlar yılın ilk uzay yürüyüşüne çıktı ilginizi çekebilir Rus kozmonotlar yılın ilk uzay yürüyüşüne çıktı

Kazakistan kozmonot Moskova Rusya uzay

Rus kozmonotlar Nauka modülünde iş başında

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK