SpaceX’ten tarihi görev: Tamamı sivil mürettebatla ilk uçuş

SpaceX’ten tarihi görev: Tamamı sivil mürettebatla ilk uçuş

284
0
PAYLAŞ

SpaceX’ten tarihi görev: Tamamen sivil ekiple ilk uçuş

SpaceX’ten tarihi görev: Tamamen sivil ekiple ilk uçuş

Ünlü iş adamı Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, ilk uçuşunu dört sivili taşıyarak yaptı. 3 günlük dünya turu hedefleyen SpaceX roketi başarıyla fırlatıldı.

ABD merkezli SpaceX, astronotsuz bir roketi başarıyla fırlattı. 3 günlük dünya turu planlayan Inspiration4 adlı uçuş, CEST 03:03’te Kennedy Uzay Merkezi’nden gerçekleştirildi.

Bir Falcon 9 roketinden fırlatılan SpaceX Dragon kapsülünün içinde seyahat eden ekip, 10 dakika içinde yörüngeye ulaştı.

4 ismin Florida kıyılarında Atlantik Okyanusu’na inmeden önce üç gün boyunca Dünya’yı dolaşacağı bildiriliyor. Mürettebatı taşıyan uzay aracının, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) yaklaşık 150 kilometre üzerinde, 575 kilometre yüksekliğe ulaşacağı açıklandı.

FİNALİST ASTRONOT ADAY

38 yaşındaki milyarder işadamı Jared Isaacman tarafından finanse edilen ve yolculara liderlik eden uçuşta, NASA tarafından 2009 yılında yapılan astronot seçmelerinde 47 finalist arasında yer alan 51 yaşındaki bilim eğitmeni Sian Proctor da yer aldı. sonuçta ajansa katılamaz.

Daha önce kanseri yenmiş olan 29 yaşındaki asistan doktor Hayley Arceneaux ve Lockheed Martin’de veri mühendisi olan 42 yaşındaki Christopher Sembroski de uçuşa katıldı.

Uzay yarışında rekabet kızışıyor: Blue Origin'in baş mühendisi SpaceX'e taşınıyor ilginizi çekebilir Uzay yarışında rekabet kızışıyor: Blue Origin’in baş mühendisi SpaceX’e taşınıyor

ABD astronotu Atlantik Okyanusu doktoru Dünya Elon Musk Jeff Bezos NASA teknoloji alanı

SpaceX’ten tarihi görev: Tamamen sivil ekiple ilk uçuş

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK