Starlink uyduları, diğer uyduları ve uzay araçlarını tehdit ediyor

Starlink uyduları, diğer uyduları ve uzay araçlarını tehdit ediyor

26
0
PAYLAŞ

Starlink uyduları diğer uyduları ve uzay aracını tehdit ediyor

Starlink uyduları diğer uyduları ve uzay aracını tehdit ediyor

Yeni bir çalışmada, Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in Starlink uyduları, uzayda yakın karşılaşmalar için suçlandı. Şimdiye kadar önerilen 12.000’den sadece 1.500’ü fırlatılmış olsa da, çalışma uyduların zaten uzay araçları ve diğer uydular için tehlike oluşturduğunu söylüyor.

Starlink uyduları diğer uyduları ve uzay aracını tehdit ediyor

SpaceX gibi uydu operatörleri, diğer uzay araçları ve enkaz parçalarıyla karşılaşmamak için sürekli hareket halindedir.
Southampton Üniversitesi’nden araştırmacılar da bu hareketin etkilerine odaklanan bir çalışma yürüttüler. Araştırmaya göre; Yörüngedeki yüzlerce Starlink uydusu ile diğer uzay araçları ve uydular arasındaki tehlikeli yakın karşılaşmaların sayısı artıyor.

Space.com’un raporuna göre araştırmacılar, Starlink uydularının her hafta diğer uzay araçlarıyla ortalama 1.600 yakın karşılaşmaya dahil olduğunu ve bu karşılaşmalarda iki nesne arasındaki mesafenin neredeyse bir kilometre olduğunu belirtti.

BİRLİKTE İKİ UZAY GEMİLERİNİN NEDENİ NEDİR?

İki uzay aracının yakınsaması ve nihayetinde çarpışması, aynı uzay bölgesinde faaliyet gösteren diğer uyduları tehdit eden bir enkaz bulutu oluşturur.

Southampton Üniversitesi’ndeki Astronotik Araştırma Grubu’ndan Hugh Lewis, uzay enkazı ve uydular için yakın karşılaşma raporlarına ilişkin verileri analiz etti. Bunun için, mevcut uydu yörüngeleri ve gelecekteki yörünge modelleri hakkında bilgi içeren Socrates veritabanını (Uzayda Tehdit Eden Karşılaşmaları Değerlendiren Uydu Yörüngesi Raporları) kullandı.

Lewis, veritabanında Starlink takımyıldızının yaratılmasıyla başlayan endişe verici bir eğilim fark ettiğini söylüyor. Lewis, Space.com’a “Bu mega takımyıldızların etkisini anlamak için Starlink’in ilk başlatıldığı Mayıs 2019’a kadar uzanan verilere baktım” dedi. O zamandan beri, Socrates veritabanı tarafından tespit edilen karşılaşmaların sayısı iki katından fazla arttı ve şimdi Starlink’in tüm karşılaşmaların yarısını oluşturduğunu görüyoruz.”

Starlink uyduları sadece diğer uydu operatörleriyle yakın temas halinde değil; Aynı zamanda kendi aralarında yakınlık yaşayabilirler. Veriler, ortalama bir haftada Starlink uydularının diğer operatörlerin uzay aracına 500 kez yaklaştığını gösterdi.

Lewis, yalnızca 1500’ü fırlatılan Starlink uydularının, sayıları arttıkça gelecekte daha ciddi sorunlara yol açacağına dikkat çekiyor. SpaceX, daha önce 12.000 uydu fırlatmayı umduğunu ve 40.000’den fazla izine sahip olduğunu söyledi.

İNSANLIĞIN UZAYA ERİŞİMİNİ ENGELLEYEBİLİR

Tam takımyıldız fırlatılırsa, Lewis’e göre, tüm yakın yaklaşımların yüzde 90’ına kadar Starlink uyduları yer alacak.

Araştırmacılar; İki uzay aracı yörüngede çarpışırsa, aynı uzay bölgesinde faaliyet gösteren diğer uyduları tehdit edecek bir enkaz bulutu oluşturacaklarını belirtiyorlar.

Uzmanlar, bu çarpışmaların Dünya yörüngesini erişilemez hale getirebilecek ve insanlığın uzaya erişmesini engelleyebilecek basamaklı bir etkiye sahip olduğunu söylüyor. Lewis, Space.com’a uyduların artması ve uyduları fırlatan farklı operatörlerin sayısı ile daha fazla yıkımın gerçekleşebileceğini söyledi.

Elon Musk, Starlink'in kapsamını genişletmek için Man Adası'nda ilginizi çekebilir Elon Musk, Starlink’in kapsamını genişletmek için Man Adası’nda Elon Musk'tan Starlink müjdesi: Ağustos'ta tüm dünyayı kapsayacak ilginizi çekebilir Elon Musk’tan Starlink müjdesi: Ağustos’ta tüm dünyayı kapsayacak Uzay tutkunu, Starlink uydularını takip eden web sitesi yaptı ilginizi çekebilir Uzay tutkunu, Starlink uydularını takip eden web sitesi yaptı

Barselona Dünya Elon Musk İngiltere internet İspanya Man Adası Southampton teknoloji alanı

Starlink uyduları diğer uyduları ve uzay aracını tehdit ediyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK