Steve Jobs imzalı bilgisayar kılavuzu 800 bin dolara satıldı

Steve Jobs imzalı bilgisayar kılavuzu 800 bin dolara satıldı

23
0
PAYLAŞ

Steve Jobs’un bilgisayar kılavuzu 800.000 dolara satıldı

Steve Jobs’un bilgisayar kılavuzu 800.000 dolara satıldı

Apple’ın kurucusu Steve Jobs tarafından imzalanan Apple II bilgisayar kılavuzu, geçen hafta yaklaşık 800.000 dolara açık artırmaya çıkarıldı.

Steve Jobs'un bilgisayar kılavuzu 800.000 dolara satıldı

CNN’in haberine göre; Boston merkezli bir firma olan RR Auction, 1980 kılavuzunu Perşembe günü 787.484 dolara sattı. Jobs ve Apple’ın ilk yatırımcısı Mike Markkula tarafından imzalanan 196 sayfalık kılavuzda 25 yaşındaki Jobs şunları yazdı:
Julian, senin neslin bilgisayarlarla büyüyen ilk nesil. Git dünyayı değiştir! Steven Jobs, 1980.”

Kılavuzun sahibi, Birleşik Krallık’taki eski bir Apple ürün distribütörünün oğlu olan Julian Brewer’dır. Müzayede evi, Jobs ve Markkula’nın İngiltere’ye yaptığı bir tanıtım gezisi sırasında kılavuzu imzaladığını belirtti.

Brewer şöyle diyor: “Babam bazı misafirleri karşılamak için beni aradığında yatak odamda oturmuş Apple II’mde oyun oynuyordum. Gelenler Steve Jobs ve Mike Markkula’ydı. Kılavuz yanımdaydı ve imzalattım; Jobs’ın bırakın böyle bir yazı yazmayı, herhangi bir şeye imza atmasının ne kadar nadir olduğunu ancak daha sonra anladım. Babamla iyi anlaşıyor, bu yüzden dikkatlice yazılmış gibi hissediyorum.”

Apple II, o zamanlar tüketici pazarı için yapılmış ilk bilgisayarlardan biriydi. Apple II, dünyayı gerçekten değiştirdi ve yaklaşık 6 milyon ev ve işletmeye ilk bilgisayar deneyimini yaşattı.

Müzayedede Jobs’un ender imzalı el kitabını kazanan teklif sahibi, Indianapolis Colts’un sahibi Jim Irsay, kılavuzun kendisi için ne anlama geldiğini açıkladı. Irsay yaptığı açıklamada, “Son iki yüzyılın en büyük, en yenilikçi beyinleri göz önüne alındığında, Steve Jobs kesinlikle dahil edilmelidir.” Dedi. “İşler, insanların günlük olarak düşünme, iş yapma ve etkileşim kurma şeklini değiştiren gerçekten dönüştürücü bir figürdü.”

En pahalı üç müzayede öğesi Steve Jobs’un Apple II kılavuzu, Jobs’tan 479.939 dolara daktiloyla yazılmış bir mektup ve 464.876 dolara bir Apple I bilgisayarıydı.

Eski asistanı Steve Jobs'ı bilinmeyene anlattı ilginizi çekebilir Eski asistanı Steve Jobs’ı bilinmeyene anlattı Delta varyantı dev şirketleri geri adım attı... Apple, Google, Twitter, Lyft geri dönüşü erteledi ilginizi çekebilir Delta varyantı dev şirketleri geri adım attı… Apple, Google, Twitter, Lyft geri dönüşü erteledi Picasso'nun restoranda sergilenen 100 milyon dolarlık eseri müzayedede ilginizi çekebilir Picasso’nun restoranda sergilenen 100 milyon dolarlık eseri müzayedede 50 yıldır saklanan Picasso eseri 150 bin dolara satılıyor ilginizi çekebilir 50 yıldır saklanan Picasso eseri 150 bin dolara satılıyor

Apple CNN Doları Dünya Ekim Google İngiltere Maske Perşembe Sanat Twitter

Steve Jobs’un bilgisayar kılavuzu 800.000 dolara satıldı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK